Manyetik Rezonans Tetkikler

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Multislice Bilgisayarlı Tomografi teknolojisi tek planda alınan BT kesitleri çok planlı rekonstrüksiyonlar ile üç boyutlu görüntülemeye imkan tanımaktadır. İnce kesitlerle alınan görüntüler tüm vücut yapılarının yüksek tanısal değerlerle değerlendirilmesini sağlamaktadır.

 

Tek planda alınan paranazal sinüs ve temporal kemik (iç kulak) görüntüleri ile üç planda görüntüleme yapılabilmekte ve hasta dozunu düşürmektedir.

 

Düşük doz BT programları ile sigara kullanan yüksek risk grubu hastalarda akciğer kanser taraması yapılabilmekte ve takip incelemelerinde hasta dozunun mümkün olan en alt düzeyde tutulması sağlanmaktadır.

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (BT) neden çekilir ?

Özellikle çocuk hasta grubunda düşük doz algoritmaları ile X-ışınına bağlı istenmeyen etkiler minimumda tutulmaktadır.

 

Multislice (çok kesitli) dedektör teknolojisi ile bir nefes tutumu süresinde geniş inceleme alanları taranmakta, ardı sıra alınan kesitlerle damardan verilen kontrast maddelerin zaman içindeki davranışı (kontrast dinamiği) değerlendirilerek daha doğru tanıya ulaşılabilmektedir.

 

Özellikle eklem yapılarının üç boyutlu görüntülemesi tek planda algılanması zor olan travmatik patolojilerin değerlendirilmesinde tanı ve doğru tedaviye katkıda bulunmaktadır. Kafa kemiklerine ait deformite, gelişimsel anomali ve rekonstrüksiyon gerektiren patolojilerde tedavi planlaması için yön vermektedir.